Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Eliška pracuje pro Portus a byla na dovolené v Thajsku

Eliška pracuje pro Portus a byla na dovolené v Thajsku

23. 6. 2020

Paní Eliška Svobodová pracuje v organizaci Portus Praha, z.ú., která se věnuje lidem s mentálním postižením. Jsme kamarádky a proto jsem ji požádala o krátký rozhovor.

celý článek
Cyklistický výlet do Lán

Cyklistický výlet do Lán

3. 6. 2020
Turistických výletů jsme v rámci spolku Dobré místo pořádali zejména v loňském roce už více. Vždy se však jednalo o výlety pěší v návaznosti na vlakové, případně autobusové spojení. V letošním květnu jsme poprvé vyrazili na výlet na kolech. Protože ne všichni zájemci o turistiku kola mají, vyrazili jsme z kladenského vlakového nádraží pouze tři.
celý článek
Výlet na Okoř a Budeč

Výlet na Okoř a Budeč

3. 6. 2020
Hned týden po cyklistickém výletu do Lán se uskutečnil pěší výlet na zříceninu hradu Okoře a staroslavné slovanské hradiště Budeč. Účast byla tentokrát minimální. Kromě mě se výletu zúčastnil jen Honza Havlíček-velký turistický nadšenec. Čtyři další plánovaní účastníci výletu se sms- zprávami, nebo telefonicky omluvili. Ač se jednalo o pěší výlet, já osobně jsem dorazil na Okoř na kole. Nicméně celou trasu z Okoře přes Budeč do Zákolan v délce asi 7 kilometrů jsem s Honzou prošel - a kolo vedl. Hrad Okoř je sice mezi turisty, zejména z Prahy dost známý. Ve středověku se ale o nějak zvlášť významný objekt nejednalo. Přesto se může chlubit jistou raritou. V případě Okoře se tehdy nejednalo o hrad královský, ani šlechtický. Postavit si ho nechal ve 14. století zámožný měšťan František Rokycanský. Později přešel do rukou vysoké šlechty, konkrétně ho vlastnili páni z Donína a známý rod Martiniců. Tyto rody ho také nechaly pozdně goticky upravit a k hradnímu objektu přistavěly dělostřelecké opevnění s polokruhovými dělostřeleckými baštami. Posledními majiteli hradu byli nechvalně známí Jezuité, kteří zde měli svou studentskou kolej a letní sídlo. Na současné zřícenině je nejvýraznější zbytek vysoké obytné věže, tzv. donjonu, zbytky paláce i onoho pozdně gotického opevnění se stále zřetelnými dělostřeleckými baštami. Těsně kolem hradní zříceniny protéká Zákolanský potok, na kterém byla kdysi postavena případná obrana hradu. V případě obléhání by obránci hradu tento potok přehradili a zastavili jeho tok. Tím by se rovinatý terén před hradem zaplavil vodou a samotný hrad by byl obtížně přístupný. Okoř tak náleží mezi tzv. hrady Blatné, jejichž obrana byla postavena na vodní překážce.
celý článek
Katastrofické scénáře se nenaplní

Katastrofické scénáře se nenaplní

26. 3. 2020

Namísto PANIKY z COVID 19 - způsobené umělým vyvoláváním strachu v mediích, vytrhávání vět z kontextu a podobně - je důležitější omezit ignorování základních hygienických pravidel.

celý článek
Výlet do Kunratického lesa na zříceninu Nového Hradu

Výlet do Kunratického lesa na zříceninu Nového Hradu

17. 3. 2020
Ve druhé polovině února jsem pořádal první letošní výlet do přírody i za historickými památkami. Cílem byla tentokrát historicky významná zřícenina Nového Hradu. Zúčastnili se tři mí spolupracovníci i dobří kamarádi ze spolku Dobré místo Ondra, Ilja a Honza.
celý článek
Psychoterapeutický výcvik

Psychoterapeutický výcvik

3. 3. 2020

Na Husitské teologické fakultě UK v Praze již několik let probíhá Psychoterapeutický výcvik ve skupině pod vedením PhDr. Miloslava Čedíka. Měla jsem také možnost navštěvovat v roce 2015 a 2016 tento specializovaný výcvik. Většinou šlo o grafické vyjádření kresbou na určité zadané téma, které se poté rozebíralo studenty ve skupině. Podobnou formou probíhá komunitní setkávání klientů s duševním onemocněním třeba v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích.

celý článek
VÁNOCE

VÁNOCE

9. 1. 2020

Vánoce, Vánoce přicházejí. To je ale krásné období, všichni si navzájem přejeme krásné svátky a hlavně pohodu a štěstí všichni jsme milí a usměvaví a ochotní pomáhat ostatním, třeba s blbostí, ale pomáháme. Vánoční stromeček je rozsvícený, všechno je umyté a čisté, voňavé cukroví je upečené, všichni jsou napapaní, dárky jsou rozbalené a maminky usměvavé a všichni zpíváme koledy. To je obdivuhodné, ty maminky mají asi baterku, to přece není možné všechno zvládnout a ještě se usmívat.

celý článek
Pomoc olomoucké charitě dětem na Ukrajině

Pomoc olomoucké charitě dětem na Ukrajině

20. 12. 2019

Se slečnou Táňou jsem se setkala na při její přednášce o Arcidiecézní Olomoucké charitě v Praze. Táňa je z Kyjeva, studuje na Univerzitě Tarase Ševčenka a je v České republice na mobilitě Erasmus, což znamená, že studujete na partnerské zahraniční univerzitě a zároveň jste v nějakém zařízení na stáži. Táňa tedy pracuje v Olomouci, je společenskou koordinátorkou. „Arcidiecézní charita Olomouc se zabývá hlavně projekty na Ukrajině a na Haiti, kde podporujeme několik dětských domovů a také podporujeme město Manupol, protože je pořád ve válečném stavu s Ruskem.

  • Táňa na přednášce
  • studenti HTF
  • Pripjať
  • kolotoč
celý článek
Aktivity peer konzultantů z Dobrého místa v PN Bohnice

Aktivity peer konzultantů z Dobrého místa v PN Bohnice

20. 11. 2019

Od poloviny roku 2019 funguje v přízemí pavilonu 19 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice volnočasový klub pro pacienty. Jeho otevření umožnila spolku Dobré místo podpora Ministerstva zdravotnictví.

celý článek
Výlet do Posázaví

Výlet do Posázaví

12. 11. 2019

V první polovině října jsem pořádal celkově pátý výlet po turistických a historických zajímavostech České republiky. Tentokrát na zříceniny středověkých hradů Zlenice a Stará Dubá. Pro nepříznivé a deštivé počasí předcházejících dnů byla účast slabá. Ze zaměstnanců spolku Dobré místo jsme vyrazili pouze dva, já a Honza Havlíček, který je velkým nadšencem pro turistiku. Naštěstí cestou vlakem z Prahy přistoupil Honzův kamarád, rovněž velký milovník turistiky i historických památek. Ten byl pak pro výlet velkým přínosem, protože trvale bydlí právě v posázavské oblasti a „svůj“ region má dokonale prochozený křížem krážem.Díky němu jsme náš původní plán rozšířili ještě o někdejší slovanské hradiště Lštění.

celý článek
starší články

Představujeme

Lidem se zdravotně-sociálními problémy pomáhá množství neziskových organizací. Některé z nich představujeme v této rubrice. Rádi bychom čtenářům našeho webu zprostředkovali informace o tom, jak žijí různé pacientské a rodičovské organizace, jaké služby nabízejí poskytovatelé z řad neziskových organizací, co neziskovky trápí, co připravují, čím se mohou pochlubit.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |