Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Konečně někdo pochopil moji povahu aneb hodnocení mé závěrečné práce , které mě velmi potěšilo

1. 7. 2020 Luboš Hora

Na Akademii volného času a Universitě III. věku jsem absolvoval celkem 16.studijních ročníků, z toho 14 jednoletých a 2 dvouleté. Závěrečných prací jsem však napsal více-celkem 20. Na Kladenské universitě III. věku jsem totiž po obou absolvovaných dvouletých studijních oborech nenapsal práci jednu, ale hned tři. Náš vyučující Phdr. Kuchyňka na to reagoval slovy ze známé komedie ,,Jáchyme hod ho do stroje" : ,,Vy mě ale zásobujete". Já reagoval podle jiné české komedie ,,Hraju si na Hujera pane doktore." Ve skutečnosti jsem si nechtěl zahrát na Hujera z komedie ,,Marečku podejte mi pero", ale ty celkem 4 práce navíc jsem napsal proto, že obě témata z oboru historie mě vyloženě zajímala a navíc psaní mě baví. Všech těch 20 mých prací bylo vyhodnoceno kladně, některé dokonce vysoce kladně a jsem proto držitelem celkem 16 čestných diplomů.

celý článek

Rozbije se mi kolo! Jdu s ním do servisu? Ne! Jedu si do bazaru ve Mšeci pro jiné.

1. 7. 2020 Luboš Hora

Zdá se vám titulek tohoto článku přehnaný? Patrně určitě! A přece je pravdivý. Jsem náruživým cyklistou. Na kole najezdím každoročně od jara do podzimu několik tisícovek kilometrů. Jezdím na něm v tomto období i do svého zaměstnání v Praze./Tam i zpět je to asi 70 kilometrů/. Tedy jezdím téměř denně, pokud není nějak extrémně špatné počasí. Protože nevlastním řidičák, stalo se pro mě kolo nezbytnou součástí života. Mám ale jeden problém. Určitě nejsem typ nějakého kutila, který si sám vše opraví. Právě naopak se vším se musím obracet na šikovné řemeslníky. A to i s jednoduchými opravami. Týká se to i kola. Pouhá výměna duše mi dělá problémy. Skoro se vším jsem musel proto s kolem do servisu. Přitom kolo potřebuji téměř denně.

celý článek

Ke Žlábku, Okoři, Budči a Jinčovu jsem si přidal Mšec

1. 7. 2020 Luboš Hora

Od začátku jara do konce podzimu jezdím hodně na kole. Mám svá oblíbená místa v okolí Kladna, která navštěvuji jako cyklista každoročně i několikrát. Na prvním místě je to lesní kaplička se studánkou s názvem podle potoka, který zde teče-Žlábek. Na toto místo v hlubokých lesích jen něco málo přes 10 kilometrů od Kladna jezdím vždy relaxovat a nabírat duševní síly. Další mojí oblíbenou lokalitou je zřícenina středověkého hradu Okoře, těsně za hranicemi našeho regionu v katastru Prahy-západ. Sem mě přitahuje nejen zájem o historii a české hrady, ale i malebná cesta údolím Zákolanského potoka z Okoře na Budeč a do Zákolan. Staroslavná Budeč je skutečnou historickou perlou našeho kladenského regionu. Stávalo zde jedno z nejstarších slovanských hradišť v celých Čechách i patrně vůbec nejstarší česká škola/pominu-li Moravu a Velkomoravskou říši/, na které se podle legend vzdělával samotný český kníže svatý Václav. V Zákolanech zase působil ve vyhnanství jeden z hlavních zakladatelů české sociálně-demokratické strany Ladislav Zápotocký a narodil se zde jeho syn, pozdější československý prezident Antonín Zápotocký. Třetím místem, které musím každý rok navštívit je zřícenina patrně nejmenšího českého královského hradu Jinčova, v hlubokých munavských lesích na samé hranici kladenského regionu s regiony Berouna a Rakovníka. O tomto místu jsem na web již napsal článek ,,Mé výlety na Jinčov“.

celý článek

Slavný Negrelliho viadukt byl sice po více než dvou letech oprav znovu otevřen,

1. 7. 2020 Luboš Hora

V části stávajícího léta po něm však vlaky z Kladna jezdit nebudou aneb kdy se slibovaná rychlodráha stane skutečností

Opakuje se to každý rok, vždy znovu a znovu. Na železniční trati mezi největším městem Středočeského kraje Kladnem a českou metropolí Prahou je zase výluka. Vlaky nahrazují autobusy.

celý článek

Po stopách českých hradů 11

1. 7. 2020 Luboš Hora

Husitská revoluce a hrady

Husitská revoluce především ve svém vrcholném období /1419-1434/ znamenala v celé tehdejší feudální Evropě nejmohutnější a nejrozsáhlejší pokus o změnu společenského řádu. Do popředí se dostávají nespokojené, utiskované složky společnosti -především venkovská a městská chudina, vedená drobnými feudály a chudými kněžími.

celý článek

Mé pololetní bilancování

1. 7. 2020 Luboš Hora

Patřím k lidem, kteří si ustavičně dávají do budoucna nějaké plány, cíle i různá předsevzetí. Ty ze sportovní oblasti se mi kupodivu v poslední době daří nejen plnit, ale někdy i dost výrazně překračovat. Je to asi tím, že si dávám nízké cíle. Plnění mých předsevzetí a plánů zatím neokázala narušit ani má poměrně častá zranění a psychické problémy. Skoro celé loňské léto jsem měl psychické problémy a byl proto dokonce i krátkodobě hospitalizován a loni od začátku školních prázdnin do poloviny září téměř vůbec nesportoval. Pak od začátku podzimu jsem se ale do sportu vrhl s takovou intenzitou, že do konce kalendářního roku jsem svůj celoroční loňský tréninkový plán to znamená za rok 1 750 kilometrů naběhat a stejný počet kiláků najezdit na kole poměrně výrazně překročil. V obou disciplínách jsem se dostal nad dva tisíce kilometrů.

celý článek

Na životní tragédii bych patrně reagoval stejně jako nejslavnější kladenský fotbalista

1. 7. 2020 Luboš Hora

S příchodem jara a po překonání psychické krize se věnuji sportu až extrémním způsobem. S činkami cvičím už dvoufázovým způsobem, tři čtvrtě hodiny ráno a stejnou dobu i večer. Naběháno mám od začátku roku přes 1100 km , na kole jsem za stejnou dobu najezdil 2 500 km, když ovšem jsem na kolo poprvé sedl, na rozdíl od běhání až v březnu. Díky masivnímu sportování se zlepšuje ani ne tak kondice, jako psychika.

celý článek

Problematické otázky českých dějin

1. 7. 2020 Luboš Hora

Mistr Jan Hus - mládí a cesta na kazatelnu

Osobně považuji Mistra Jana Husa za jednu z největších osobností celé české historie. Pokud by někdo chtěl podrobně zmapovat jeho život, kazatelskou i spisovatelskou činnost a především jeho význam pro české dějiny musel by napsat minimálně několikasvazkové dílo. A to i přes fakt, že v tomto měsíci uplyne už 605 let od doby Husovy mučednické smrti a z větší části jeho života máme žel jen malé a navíc útržkovité zprávy. Sám jsem pro Kladenskou universitu III. věku napsal jednu ze svých celkem šesti závěrečných prací, která byla odborníkem vyhodnocena velmi pozitivně.

celý článek

Jsem maximálně spokojen s prací zaměstnankyň kladenské pobočky Raiffeisen stavební spořitelny

1. 7. 2020 Luboš Hora

Již delší dobu jsem klientem patrně nejlepší stavební spořitelny fungující v České republice Raiffeisen.Někdy před zhruba 13 lety jsem si u ní založil své první stavební spoření. Tehdy ještě bylo financování stavebních spoření výhodnější než v současné době. Díky velmi vysoké státní podpoře i vysokým úrokům jsem si během pouhých 8 let stavebního spoření dokázal našetřit na svůj byt 1+1, který mám nyní v osobním vlastnictví a to bez jakéhokoli využití nějaké hypotéky, nebo úvěru. Velmi k tomu napomohl i fakt, že veškeré finanční prostředky, které jsem měl tenkrát naspořené jsem do ,,Raiffeisenky" vložil najednou na celou dobu stavebního spoření. Díky tomu jsem se nemusel pak už o nic starat a vysoké úroky i vysokou státní podporu, které mi z vložené částky naskakovaly jsem jen s potěšením sledoval. A po 8 letech takového spoření jsem si mohl koupit vlastní byt, aniž bych se jakkoli zadlužil. Pravda s tím bytem jsem měl štěstí. Kupoval jsem ho v době, kdy ceny nemovitostí byly až několikanásobně nižší než dnes. Nic na tom však nemění fakt, že stavební spoření u Raiffeisen stavební spořitelny mi k našetření částky ke koupi bytu velmi pomohlo. Díky vysokým zúročněním mi tenkrát v samotném závěru spoření přibývalo měsíčně jen na úrocích téměř 1000 Kč a k tomu ještě další 4 500 Kč státní podpory za rok.

celý článek

Honza Havlíček odchází ze spolku Dobré místo

1. 6. 2020 Luboš Hora

Velká škoda pro mě i celou organizaci

K poslednímu dni letošního května odešel ze spolku Dobré místo jeden z jeho Peerů Honza Havlíček. V naší organizaci pracoval přesně rok a opustil ji sám z vlastního rozhodnutí. Zejména pro mě znamená jeho odchod velkou ztrátu. Honza byl stejně jako já vášnivým pěším turistou. Zájemců o turistiku je v naší organizaci více. Ale právě Honza byl ze všech nejaktivnější i nespolehlivější. Když jsem pořádal nějaký společný výlet zaměstnanců, měl jsem stoprocentní jistotu, že se ho Honza zúčastní a to i v případě, že bychom na výlet vyrazili sami dva. To se také při našem posledním výletu na Okoř a Budeč stalo. Po pravdě řečeno moc mi to nevadilo. Aspoň nás nikdo nerušil a měli jsme tak možnost si pořádně popovídat o našem velkém společném koníčku-turistice, zejména té pěší. Tenhle druh turistiky se u mladých lidí dnes už příliš neprovozuje. A Honza na rozdíl ode mě mladý je. A při našem vzájemném vyprávění na výletu na Okoř a Budeč mě vyloženě překvapil.

celý článek
starší články

Blogujte na lidémezilidmi.cz!

Je to jednoduché, přihlašte se jako uživatel našeho portálu a v uživatelském menu si zvolte Založit blog.

Pak už pouze posílejte své příspěvky, které vám do jednoho dne autorizujeme

Prezentujte své práce

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |