Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Alkoholismus a věci s ním související

Alkoholismus a věci s ním související

19. 9. 2017

Na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, obor Sociální a charitativní práce, přednášela studentka Mgr.Monika Mádlová

Konzumace alkoholu je v České republice velmi často bagatelizována, přestože alkohol bývá příčinou mnoha dalších problémů ve společnosti. Například dopravní nehody jsou často páchány pod vlivem alkoholu (jenom za první čtvrtletí roku 2017 řidiči pod vlivem alkoholu způsobili 724 dopravních nehod, jedna dokonce skončila smrtí, a u 422 viníků nehod naměřili policisté více než 1,5 promile alkoholu, což odpovídá přibližně pěti a více dvanáctistupňovým pivům). Je zajímavé, že v České republice je alkohol na čtvrtém místě jako důvod pro ukončení pracovního poměru. Podle dalších statistických údajů alkohol často bývá spouštěčem různých projevů agresivity v rodinách, je s ním spojená zadluženost, nezaměstnanost a také závažné zdravotní komplikace.

celý článek
Sociální poradenství - střípky názorů studentů Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy:

Sociální poradenství - střípky názorů studentů Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy:

22. 8. 2017

Oboru Sociální a charitativní práce


Co je pracovní rehabilitace?

Jedná se o souvislou činnost, která je zaměřená na získání a hlavně udržení pevného zaměstnání osob se zdravotním postižením. Je to na základě žádosti, to zabezpečuje Úřad práce. Člověk, který si chce nárokovat pracovní rehabilitaci, musí přinést doklad o tom, že je zdravotně postižený a stupeň invalidity. Stupeň invalidity stanovuje snížení práceschopnosti. Ta se liší například u zrakové nebo sluchové vady, tělesné vady atd. Pracovní rehabilitace obsahuje poradenskou činnost, která je zaměřená na volbu povolání a zaměstnání. Patří tam teoretická a praktická příprava žádosti o zaměstnání a vytváření vhodných podmínek pro zaměstnání osob se zdravotním postižením.

celý článek
Na otázky odpovídá MUDr. Lenka Smetanová, primářka léčebny dospělých v Janských Lázních

Na otázky odpovídá MUDr. Lenka Smetanová, primářka léčebny dospělých v Janských Lázních

28. 11. 2014

Co je největším rozdílem v práci lázeňského lékaře od pracovní náplně běžného lékaře? Jak se liší přístup k pacientovi?

Myslím, že nelze rozlišovat lázeňského a „běžného“ lékaře. Stejně jako jinde lékař v lázních přijímá a propouští pacienty, vyšetřuje, píše anamnézy, v průběhu pobytu dělá kontroly, plánuje laboratorní vyšetření apod. Navíc musí umět perfektně na míru ušít rehabilitační plán a spolupracovat s fyzioterapeutem, sledovat výsledky a průběžně rehabilitaci upravovat podle výsledků a tolerance pacientem. V Janských Lázních máme mj. také Odborný léčebný ústav (OLÚ), kde je práce lékaře obdobná práci jeho kolegy v jiném lůžkovém zařízení: příjmy, propouštění, denní vizity, velké vizity, ordinace léků, posouzení výsledků vyšetření, řešení akutních zhoršení, překladů, doplňkových vyšetření atd. K tomu samozřejmě ve věci rehabilitace platí totéž, co u lázeňského lékaře. Lékař musí odhadnout naladění pacienta, často řešíme zejména v OLÚ i různé psychické problémy lidí, které úraz či náhlá nemoc upoutaly na lůžko či vozík. V takových případech spolupracujeme i s psychologem, kterého na pracoviště máme k dispozici. Často je zapotřebí komunikovat s rodinou, pomoci najít řešení, jak postupovat dál i po propuštění z našeho zařízení, dohodnout další péči nebo třeba operační výkon. Využíváme plně pomoci naší sociální pracovnice, bez které si práci neumíme představit.

celý článek
Přednáška o schizofrenii

Přednáška o schizofrenii

10. 6. 2014

Přednášela:

prof. PhDr. Beáta Krahulcová, CSc.

vedoucí katedry psychosociálních věd a etiky

Univerzita Karlova v Praze – HTF

Pacovská 350/4, 140 21 Praha 4 – Krč, P.O.BOX 56

Mob: 00420 606 245 875

e-mail: Beata.Krahulcova@htf.cuni.cz

krahulcova@ivp.czu.cz

celý článek
Rehabilitace by měla bavit

Rehabilitace by měla bavit

2. 6. 2014

Když jsem začala pravidelně rehabilitovat, cítila jsem hlavně bolest. Třikrát týdně jsem to podstupovala, protože jsem věděla, že mi to pomůže, abych to nezabalila předčasně. Výsledky se dostavily, a tak jsem cvičila dál. Dnes mohu napsat, že rehabilitace hlavně musí bavit. Jakmile se těžké cvičení stane stereotypem, přestane vás bavit, přestanete se při cvičení soustředit a tělo nepodává slibované výkony. Od bolesti jsem přešla k užívání si a výsledky jsou markantní a navíc s úsměvem. Nebudu tvrdit, že to nebolí, ale bolest už není primární, možná tak terciární.

celý článek
Žena, krása a zdraví

Žena, krása a zdraví

13. 4. 2014
Krása a zdraví jsou předpokladem pro úspěch v osobním i profesním životě. Být krásná a mladá je odvěkým snem všech žen a v současnosti i skvělým obchodním artiklem. Ženské časopisy přetékají informacemi o „zázračných“ kosmetických přípravcích proti vráskám, dietách bez hladu a cvičeních na formování postavy bez námahy. Plastičtí chirurgové se předhánějí v nabídce, jak vaše tělo i tvář přetvořit do podoby královny krásy.
celý článek
Zklidněte citlivou pleť s pomocí přírody

Zklidněte citlivou pleť s pomocí přírody

5. 4. 2014

Pokožka tvoří bariéru s okolním prostředím, je zodpovědná za odolnost vůči bakteriím a v neposlední řadě udržuje vlhkost kůže jako celku. Při porušené bariérové funkci kůže může vlhkost z pleti snadno unikat. To oslabuje přirozenou ochrannou schopnost kůže a může vést k tomu, že se pokožka stává suchou a náchylnou k přecitlivělosti. Přecitlivělost je výsledkem nerovnováhy zasahující do zdravého vývoje pokožky, což může vést k podráždění. Často je přecitlivělost vrozená, ale může být také provokována vnějšími faktory jako například extrémními teplotami a znečištěním životního prostředí

celý článek
 Fíky

Fíky

3. 3. 2014

Tohle ovoce zná většina z nás pouze sušené a konzumuje je (jestli vůbec) jednou za rok, na Vánoce. Velká škoda. Ti, kdo jezdí k moři do jižních zemí, možná ochutnali i fíky čerstvé a možná jste se s nimi někdy setkali i v našich obchodech. Mají lahodnou chuť a překvapivě jsou plné vitamínů, zvláště provitamínu A, který je nepostradatelný pro náš zrak, dále pak slušné množství vitamínu C a vitamínu B2 (riboflavinu), který má antioxidační účinky a výrazně se podílí na produkci energie v buňkách. Kromě toho mají fíky i vysoký obsah vlákniny, a tak jsou důležité pro správnou činnost střev, dají se použít v boji proti zácpě, pomůžou nám při očistě střev, dají se využít při jarních očistných kůrách, ale i při snaze o zhubnutí, navzdory tomu, že jsou chuťově sladké. Váží na sebe totiž velké množství vody, podporují střevní peristaltiku a hlavně – pomáhají odstraňovat z těla odpad a staré usazeniny. A to je velmi důležité, to zvládne málokterá potravina.

celý článek
Podpora imunity a vitality z darů přírody?

Podpora imunity a vitality z darů přírody?

16. 12. 2013

V zimním období hledáme všichni cesty, jak posílit imunitu a vyhnout se všudypřítomnému nachlazení a bacilům. Stále více lidí se obrací k přírodním produktům, například k rakytníku. Doporučit můžeme třeba vysoce kvalitní Rakytníkové sirupy od firmy Weleda.

celý článek
Masážní olej s arnikou od Weledy slaví 90. výročí

Masážní olej s arnikou od Weledy slaví 90. výročí

27. 10. 2013

Masážní olej s arnikou je dnes stejně populární, jako byl před devadesáti lety právě díky svým výjimečným vlastnostem. Weleda, přední světový výrobce celostní přírodní kosmetiky a léčiv, vytvořila masážní olej s arnikou pro masáž poskytující celkový pocit fyzické síly.

celý článek
starší články

Péče

Podle Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením mají lidé, kteří jsou v důsledku nemoci, úrazu nebo jiné podobné příčiny zdravotně postižení, právo na nezávislý způsob života a zapojení do společnosti. K naplnění tohoto práva nestačí jen špičková medicína, drahé léky a operace. Je nutné vytvořit zdravotně-sociální systém, ve kterém na moderní medicínu naváže komplexní rehabilitace a sociální služby dosažitelné v místě bydliště. V rubrice Zdravotně-sociální politika se budeme zabývat tím, jakou má podobu a jak se vyvíjí zdravotně-sociální systém v České republice.

Péči chápeme jako širší pojem zahrnující jak státní zdravotně-sociální politiku tak i konkrétní pečovatelské instituce, služby či výrobky, které mohou lidem s handicapem zjednodušit život.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |