Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Středisko Dědina pomáhá znovu porozumět smyslu života

18. 4. 2012

Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s. (dále jen „Středisko Dědina“) pomáhá nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem s integrací do společnosti. Na to jak Středisko Dědina funguje a co může klientům nabídnout jsem se zeptal ředitelky střediska Mgr. Marie Schifferové.

Středisko Dědina pomáhá znovu porozumět smyslu života

Co Dědina zrakově postiženým lidem nabízí?

Umožňuje jim absolvovat pobytovou formou intenzivní kurzy sociální a pracovní rehabilitace, na které navazuje rekvalifikace s následným pracovním uplatněním. Středisko Dědina je akreditované zařízení, jediné svého druhu v České republice. Jsme zapojeni do projektu IES (International Education Society) a vydáváme absolventům také mezinárodní certifikát. Na základě tohoto osvědčení mohou pracovat po celé Evropské unii.

Jak vzniklo Středisko Dědina?

Středisko funguje od roku 1995. Vzniklo jako důsledek rozdělení Československé republiky, protože jediné rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé pro celé Československo bylo a je v Levoči na Slovensku. V momentě, kdy se státy oddělily, se čeští občané nemohli jezdit rekvalifikovat a rehabilitovat do zahraničí. Tenkrát už existovala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Ta získala v privatizaci budovu jeslí. Stát přispěl na rekonstrukci a 15. září 1994 byla slavnostní kolaudace za účasti holandské ministryně, protože středisko bylo vybudováno také pod záštitou Holanďanů. Od 1. března 1995 jsme začali fungovat. Nejdříve začala sociální rehabilitace a pak teprve přibyla pracovní rehabilitace. Během tří let jsme postavili dílny. Cvičnou zahradu jsme vybudovali v letech 2002-2003.

Kdo využívá služeb Střediska Dědina?

K nám přicházejí klienti z celé České republiky. První výraznou skupinu tvoří lidé, kteří v dospělosti z nějakých zdravotních důvodů oslepnou. Jsou to například lidé po dopravních nehodách, úrazech, diabetici, lidé s různými progresivními vadami. Do této skupiny počítáme také i pokusy o sebevraždu střelnou zbraní, které končí oslepnutím. Druhou skupinu tvoří nevidomí od narození a lidé, kteří jsou postiženi kombinovaně a mentálně.

Které dovednosti rozvíjí sociální rehabilitace?

Klienti, kteří z nějakých důvodů přišli o zrak, musí mít zájem naučit se samostatně žít s postižením a nebýt tak odkázáni na druhé. Smyslem pobytu u nás je, aby se naučili být co nejvíce samostatní. V rámci projektu sociální rehabilitace tedy učíme nejdříve klienty s postižením žít. Cílem je zde překonat nepříznivý psychický stav, ve kterém se klient často nachází. Vyjít s bílou holí na ulici je obrovská psychická bariéra, kterou pomáháme zvládnout. Následuje nácvik různých sebeobslužných činností. Člověk musí být schopen se samostatně obléci, uklidit si, vyprat si prádlo, vyžehlit si, nakoupit si, uvařit si a najíst se. Protože ztráta zraku přináší ztrátu gramotnosti, je potřeba se naučit jinému způsobu komunikace. Proto učíme základy Braillova písma (čtení i psaní) a nácvik psaní na klávesnici počítače.

Jaké možnosti nabízí pracovní rehabilitace?

Když klient zvládne činnosti sociální rehabilitace, přechází do projektu pracovní rehabilitace. V rámci pracovní rehabilitace si klienti procvičují hmat v ergoterapeutických dílnách. Psycholožka, která s nimi provede testy pracovního potenciálu, a to jak po stránce intelektové, tak i manuální, posoudí, který rekvalifikační kurz by byl vhodnější. Zjišťujeme také, který pracovní obor by se klientovi líbil. Domluvíme se s ním pak na konkrétním rekvalifikačním kurzu. Máme čtyři dílny: košíkářskou, keramickou, tkalcovskou a kartonážní. Nabídku produktů dílen najdete na našich internetových stránkách.

Přináší absolvování pracovní rehabilitace klientům nějaké výhody?

Středisko je držitelem ratingu „Kvalitní instituce na velmi dobré profesionální úrovni“. Na provádění veškerých kurzů má středisko akreditaci MŠMT. Kurz Nevidomého maséra je přímo řízen Ministerstvem zdravotnictví ČR. Masérský kurz je naším nejúspěšnějším kurzem, avšak také nejnáročnějším. Po úspěšně složených závěrečných zkouškách vydáváme osvědčení s celostátní platností. Řada masérů od nás odchází pracovat do Rakouska i Německa. Jsou to špičkoví maséři, kteří jsou velice žádaní. Není jich však mnoho. V kurzu máme maximálně šest lidí. Jejich ruce učíme tak, že je vedeme. Více účastníků v kurzu by fyzioterapeut nezvládl.
Rekvalifikační kurz na počítač je určen pro klienty, kteří vystudovali většinou nějakou vysokou školu, mají většinou spoustu vědomostí, které se ale musejí naučit jiným způsobem zpracovávat. A proto je počítač nejen kompenzační pomůckou, ale také pracovním nástrojem.


Podrobnější informace najdete na www.dedina.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |