Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Pestrá společnost

28. 4. 2012

Když jsem na výstavě Non Handicap v pražském Veletržním paláci zahlédl čtyřbarevné logo Pestré společnosti, o.p.s. s vyobrazeným pejskem uprostřed, nemusel jsem ani na chvilku uvažovat o tom, že i činnost této organizace bude pestrá. Než jsem se protlačil ke stánku, proběhli mi postupně pod nohama přítulní hafani. Že jsou mezi nimi retrívři, labradoři nebo ovčáci, bych bral jako samozřejmost, ale takovou border colii nebo dokonce pudla bych popravdě nečekal.

Pestrá společnost

„Nedivte se,“ uvítala mě asistentka výcviku a studentka kynologie v jedné osobě Pavla Vokřálová. „Každé plemeno má určitě vlohy a naši pejskové jsou ´šití na míru´ lidem s nejrůznějšími druhy postižení. Nejsou to zdaleka jenom vodicí psi pro nevidomé, ale i asistenční psi pro tělesně nebo sluchově postižené a taky pejskové kanisterapeutičtí určení většinou lidem s kombinovaným postižením. Ti podávají klientům různé předměty, jako jsou třeba klíče, telefon, krabičku s léky, ale také jim pomáhají s oblékáním. V náplni jejich práce je ovšem také mazlení, což je velice důležité pro postižené děti. Jen si zkuste zabořit ruku do jejich srsti nebo na ni položit hlavu a uvidíte, co to s vámi udělá!“ Sáhl jsem po nejbližším huňáči a dal Pavle za pravdu. Pak jsem si ještě nechal podat mobil a přesvědčil se na vlastní smysly, že není prokousnutý ani oslintaný.

Co dokáže pes

A tak jsem dál vyzvídal, co všechno se ještě může takový „hafan“ naučit? Protože během rozhovoru padla zmínka o tzv. signálních psech, zajímalo mne, co dokáží a jaké skupině postižených jsou určeny. Pavla mně vysvětlila, že signální pes pro osoby se sluchovým postižením upozorňuje tlapkou nebo čumákem na běžné zvuky, které postižený člověk neslyší. Je to třeba domovní zvonek, telefon, papiňák, ruchy na ulici, ale také pláč miminka. Pestrá společnost dokonce předala po pěti letech v republice dalšího signálního psa neslyšící mamince. Tento bílý labrador, který se jmenuje Fido, ji upozorňoval, kdy má dítě hlad nebo potřebuje přebalit a později se stal i jeho andělem strážným. Signální pes pro osoby se záchvatovým onemocněním, což jsou hlavně kardiaci a epileptici, poskytuje jakousi „první pomoc“ a snaží se přivolat záchranu. Pokud nemocný člověk dostane záchvat doma, přináší mu mobil, léky nebo deku, popřípadě ho zahřívá vlastním tělem. Když se to stane venku, vybíhá pro pomoc. Má speciální vestičku, která upozorňuje, že jde o asistenčního psa a jeho snaha upozornit na zhrouceného člověka není bezdůvodná.

Kdo zaplatí výcvik?

Jak vidíte, vycvičený pejsek může do určité míry zastávat funkci domácího a v omezené míře i zdravotního asistenta v jedné osobě. Klienti mají o takové pomocníky zájem, ale problém je v tom, že na rozdíl od vodících psů pro nevidomé, na jejich výcvik žádné dotace nejsou. „Pokud chceme postiženému člověku předat pejska, musíme si na jeho výcvik sehnat prostředky sami,“ vysvětluje mi Pavla. „Vyhlašujeme veřejné sbírky nebo pořádáme benefiční plesy a koncerty. Jako všude, tak i u nás hodně pomohou sponzoři. Například firma Infraclima pana továrníka Rybáře nám zaplatila kompletní výcvik dvou asistenčních psů. Hodně peněz také ušetříme díky dobrovolníkům, mezi nimiž jsou i sami postižení.“

Práce pro lidi s postižením

A to by nebyla Pestrá společnost, kdyby těmto lidem také nenabízela zaměstnání. Díky ocenění Česká kvalita - Práce postižených, které získala v roce 2011, může teď zaměstnávat až 75 procent lidí s postižením. Na počet zaměstnanců to sice není mnoho, z celkového počtu devíti pracovníků jsou zatím čtyři místa obsazena lidmi se zrakovým nebo tělesným handicapem, od října 2012 se však začne jejich počet zvyšovat. Přibude dalších šest pracovních míst pro postižené občany, kteří najdou uplatnění na pracovních pozicích manažerů, správců sítě, webdesignerů, prodejců nebo administrativních pracovníků atd. Mnohé z těchto pozic budou také obsazeny jako tréninková místa. Během dvou let by pak měl vzrůst jejich počet na 20 pracovníků.

Bezbatour je cestovka

Jak se to povedlo, mi vysvětluje Michal Prager, který se zatím přihnal jako hurikán na vozíku v doprovodu hnědé border colie. „Od začátku dubna se nám podařilo rozjet projekt BEZBATOUR, což je bezbariérová turistická kancelář, kterou vymysleli, založili a povedou sami postižení. Bude zaměřena na cestování lidí s veškerými druhy postižení, třeba i dietáře a jejich rodiny.“ Pestrá společnost tak opět zpestřila svoji činnost, tentokrát však ve velkém. Podařilo se jí zaplnit mezeru na trhu cestovního ruchu a za podpory EFS v rámci operačního programu Praha - adaptibilita nastartovat projekt sociální firmy zaměřené na cestování. Nová cestovní kancelář nabídne postiženým spoluobčanům jistoty i komfort a ti to jistě přivítají.

Na zájezd bez obav ze schodů

„Dnes se málokterý vozíčkář odváží vydat do neznámého hotelu, byť nabízeného jako bezbariérové zařízení,“ dodává Michal. „Většinou se obává, a nikoliv bezdůvodně, že tady narazí na úzké dveře nebo schůdky, které ho jednoduše nepustí dál. Proto zaměstnanci naší „cestovky“ předem osobně navštíví veškeré nabízené ubytovací kapacity a podrobně je zdokumentují. Vyfotí si je, změří všechny dveře a vchody, spočtou schody a prozkoumají možnosti okolí. Nabídnou hoteliérům konzultace k odstranění bariér a předají jim základní know-how, jaké potřeby mohou postižení lidé mít.“ Rozjet takovou akci není jednoduché, Michal mě však ujistil, že od října 2012 se začnou prodávat první zájezdy. Zpočátku budou pouze po naší republice, ale mořská letoviska a jiné atraktivní objekty na sebe nedají dlouho čekat. V nabídce se snadno zorientují i rodiny s malými dětmi. Ty určitě ocení, že si na dovolenou budou moci vzít i svého domácího pejska, kterého by v případě běžného autokarového zájezdu museli nechat doma.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |