Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Might and magic 6

Miroslav Schee
Might and magic 6

V dětství jsem objevil svět Enrothu plný bájných svoření a pokladů a strávil jsem v něm několik měsíců a patří to k nejlepším obdobím v mém životě. Dobrodružství začínalo ve vesnici Nový Sorpigal a v této fázi goblini ještě budili hrůzu, obzvlášť ti červení. Na svých cestách jsem se střetával s ještěřími muži, kostlivci, kanibaly, rytíři temnoty a dokonce i s bájnými draky, mocnými titány a hrozivými démony.

Ve vesnici Blackshire mě jeden člověk varoval, že v noci se všichni obyvatelé proměňují ve vlkodlaky, ale já tomu nepřikládal velkou pozornost. O to větší bylo mé zděšení, když jsem po půlnoci vylezl z hostince a před hordami vlkodlaků jsem prchal až do sousedního kraje, kde mě pro změnu čekaly harpyje. Vesnici jsem se snažil zbavit jejího prokletí a tak jsem vstoupil do doupěte vlkodlaků a takticky jsem je jednoho po druhém likvidoval. Na konci jeskyně jsem provedl jistý magický rituál a spokojeně jsem se vracel zpět. Čekalo mě však další zděšení, když se na mě v již pročištěné oblasti vyřítila tlupa vlkodlaků. A takovýchto kuriózních momentů nabízel Enroth plno. Měl jsem ve zvyku napít se z každé studny a fontány, protože to přidávalo různé bonusy, ovšem v Kriegspiru se mi to stalo osudným. Ihned po polknutí vody jsem byl teleportován do jakéhosi hradu, kde se do mě pustila tlupa minotaurů a následovala rychlá smrt a načtení starší pozice.

celý článek

Venda Hrdý alias Tom Patrick uvnitř a vně svého románu

Kateřina Málková
Venda Hrdý alias Tom Patrick uvnitř a vně svého románu

Ačkoli vně svého románu Venda Hrdý žije v Poděbradech, zas tak úplně vně nežije nikdy. Jeho život a život jeho postav jsou provázané. Postavy románu City Means se dostaly na papír v podstatě tak, že už nemohly vydržet ve Vendově hlavě. „Začal jsem se intenzivně věnovat psaní, abych osvobodil nakupené náměty ze své paměti,“ doplňuje mě. Postavy knihy - Alexandra, Nola, Kristián, Martin a další – nyní žijí v několika světech: jednak v knize a nadále ve Vendově hlavě, ale zároveň polo-reálně ve vnějším světě. Venda si s postavami i po dopsání knihy píše a povídá. Svědčí o tom příloha románu nazvaná Vantelbooklist, obsahující rozhovor autora s Alexandrou o knize, což může sloužit buď jako autorova vlastní recenze knihy nebo jako krátký samostatný příběh ve stylu Fanfiction. (literatura fanoušků rozvíjející příběhy hlavních postav oblíbených knih, které nechtějí nechat skončit) Zároveň tato příloha vypovídá o tom, jak moc si autor přeje, aby postavy jeho knihy byly skutečné, zejména Alexandra, a lituje, že ještě nebyl a nikdy asi nebude vynalezen jím vysněný přístroj na zhmotňování myšlenek.


celý článek

Život a nemoci Vincenta van Gogha – Erwin van Meekeren

Dushan
Život a nemoci Vincenta van Gogha – Erwin van Meekeren
Byl to jeden z největších výtvarných samouků všech dob. Snažil se malovat realisticky, nešlo mu to, ale svou urputností a houževnatostí vytvořil geniální dílo. Finančně a morálně ho podporoval bratr Theo (přežil ho o necelý rok). Za celý život prodal jediný obraz za 400 franků. Dnes se jeho obrazy draží za desítky či stovky miliónů dolarů. Žil v nepředstavitelné bídě, pil hodně alkoholu a hodně kouřil, jedl málo a většinou jednostrannou stravu. Měl zkažený chrup. Moc se nestaral o svůj zevnějšek. Se svojí konfliktní povahou se rozhádal i s těmi málo lidmi, kteří při něm stáli. Své vrcholné dílo vytvořil během pouhých čtyř let. Za tu dobu se stačil vyčerpat jak fyzicky, tak psychicky. Byl opuštěný a opuštěný, bez přátel, tragicky zemřel. Spáchal sebevraždu, postřelil se z revolveru. Je známý i tím, že si v záchvatu odřízl část svého ucha a zabalenou ji zanesl jedné prostitutce. Reprodukce jeho obrazů (vedle reprodukcí obrazů Gustava Klimta) patří celosvětově k nejprodávanějším.
celý článek

Ze mě – Pavlína Brzáková Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška

Dushan
Ze mě – Pavlína Brzáková Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška
Pana Jaroslava Duška si hodně vážím pro to, co dělá a jak myslí, i pro jeho příkladný vztah k nemocným i postiženým lidem. Sleduji jeho aktivity v televizi (např. dokument Když kámen promluví) anebo na Youtube (např. besedy s MUDr. Janem Hnízdilem). K jeho stylu myšlení a nazírání na okolní svět mám hodně blízko. Musím se však k jeho myšlenkám prokousávat množstvím slov, odboček a asociací. Proto jsem se velice těšil na jeho knížku Ze mě, ve které jsem očekával úspornější styl povídání a přímočařejší zaměření na podstatu věci. Bohužel jsem byl poněkud zklamán. Stále více si uvědomuji, že Jaroslav Dušek bude spíše propagátorem celostního pohledu na naši planetu Zemi, na náš život na ní, než nějakým přirozeným vůdcem. Vůdce musí v jedné své větě přesně říci to, co druzí popíší v celém odstavci. To u Jaroslava Duška nemůžeme očekávat. Ostatně si myslím, že ani žádným vůdcem nechce být.
celý článek

Kronika mého života – Josef Lada

Dushan
Kronika mého života – Josef Lada

Potřeboval jsem si odpočinout od všech hororů, trilerů, pronásledování, honiček, mučení, střílení, přepadávání, vraždění. Potřeboval jsem se napít čisté vody z křišťálové studánky. Proto jsem sáhnul po osvědčené autobiografické knížce Josefa Lady nazvané Kronika mého života. Knihu nově vydala Euromedia Group, k. s. - Knižní klub v roce 2013.

S potěšením jsem si připomněl Ladovy ilustrace a jeho vyprávění odvíjející se z rodných Hrusic až po Prahu. Světoznámý český malíř a ilustrátor, ale také skvělý vypravěč Josef Lada (1887-1957), se ve své autobiografické knize vrací do svého dětství a krok za krokem nás vede po cestách svého plodného života. Nalezl ve světě lidských a přírodních vztahů něco výjimečného a trvale působivého - je to řád lidského života ve vztahu k přírodě. Ladova Kronika mého života je jedním z nejupřímnějších a nejčistších vyprávění o trnité umělcově cestě k vytouženému cíli.

celý článek

Jak jsem poznával a sbíral naivní umění – Anton Kollár

Dushan
Jak jsem poznával a sbíral naivní umění – Anton Kollár

Tuto knížku jsem vůbec neměl v úmyslu si vypůjčit a přečíst si ji, natož si ji odnést domů. Ale nabídku nešlo odmítnout. Přesto jsem v ní doma zalistoval – a v následujích dnech ji přečetl jedním dechem.

Autorem knihy je prof. MUDr. Anton Kollár, DrSc., emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně. V sedmdesátých letech minulého století nemohl vědecky pracovat, tak se ve svém volném čase věnoval sběratelství a nakonec se začal věnovat sbírání naivního výtvarného umění, obrazů a plastik. Navštívil řadu rozličných autorů a postupně začal pronikat do dané problematiky. Ve své knize velice dobře a zajímavě popisuje, co je a co už není naivní umění.

celý článek

Deníky – Keith Haring

Dushan
Deníky – Keith Haring

Existují knihy, které nás mile překvapí. Ani nevíme jak a už je držíme v ruce. Moje brněnská prateta mi stále klade na srdce, že si nemám kupovat kameny podle znamení, ale takové, které se mi líbí. Povídá, že kámen si mne najde. Dovolím si něco podobného tvrdit i o knihách. Dobrá kniha, kterou si v určitý okamžik máme přečíst, se kterou se máme setkat, si nás v pravou chvíli najde. Přesně toto se mi stalo s knihou Deníky od již zesnulého amerického umělce Keitha Haringa. Jeho kresby jsem nikdy moc nemusel a ani teď nemusím, i když jim nyní začínám více rozumět. Ale jeho deníky mě nadchly. Psal je umělec, který uměl přesně a výstižně formulovat své myšlenky a který navíc i ty zajímavé a trefné myšlenky měl. Kniha je to trošku objemnější (472 stránek) a poměrně drahá (doporučená cena 389,-- Kč), proto se pokusím o této knize podat krátkou zprávu k přemýšlení, zda si ji koupit (půjčit) a přečíst, či nikoliv.

celý článek

Ryba mimo vodu - jak Amík plavat mezi Čecha – Jon Davis

Dushan
Ryba mimo vodu - jak Amík plavat mezi Čecha – Jon Davis
Praha devadesátých let dvacátého století se stala pro cizince magickým místem jako například Paříž na počátku minulého století. Mnozí cizinci zde krátce pobyli, někteří něco napsali a zase odjeli. Jen pár z nich zůstalo dlouhodobě, mezi nimi i Američan Jon Davis (narozen v roce 1958). Pochází z Chicaga a v Praze žije již dvacet let. Pracuje zde jako nezávislý překladatel, marteking a technical writer a jazykový korektor. A napsal tři knihy povídek v češtině. Kloubouk dolů. Když jsem ho však slyšel číst jeho vlastní text, pomyslný klobouk jsem si zase nasadil.
celý článek

Můj život – Marc Chagall

Dushan
Můj život – Marc Chagall

Rád čtu knihy, které mi v něčem pomohou. Kniha světoznámého umělce Marca Chagalla mi pomohla vniknout do jeho malířského díla. Konečně, po mnoha letech, jsem nalezl klíč k částečnému pochopení autorova poetického vidění světa.

Autobiografická kniha je nejen popisem autorova dětství, dospívání a počátku malířské cesty až do třicátého pátého roku života umělce, ale i záznamem citlivého pohledu na okolní svět očima kluka z uzavřeného židovského ghetta běloruského Vitebsku a jeho přání jít vysněnou cestou, která ho zavedla do Petrohradu a následně až do Paříže. Podrobně vylíčil svá školní léta, obtíže tehdejších židovských obyvatel, i jak se postupně stával známým umělcem...

celý článek

Kde končí duše a začíná tělo – Josef Jonáš

Hana Korbičková
Kde končí duše a začíná tělo – Josef Jonáš
Vydal: Eminent

Zajímavá kniha MUDr. J. Jonáše, který se již dvacet let zabývá celostní medicínou. V této knize popisuje autor souvislosti mezi psychikou a fyzickým tělem a upozorňuje, jak velký vliv má detoxikace organismu na zlepšení zdraví. Při své práci vychází ze studia čínské medicíny, která také vidí člověka komplexně. V knize se MUDr. Jonáš zabývá toxiny, které jsou původci alergií, duševních a hormonálních poruch a spousty dalších onemocnění. Nachází řešení zdravotních potíží mimo klasickou medicínu s důrazem na spolupráci s pacientem.
celý článek
starší články

Kritiky

Zajímáte se o krásnou literaturu nebo o společensko vědní obory, například psychologii, historii, filosofii, antropologii, atd.? Sledujete tvorbu současných autorů (domácích i zahraničních), víte, co nového vychází? Dovedete si na knihu utvořit vlastní názor a chcete se o něj podělit s ostatními? Dokáže vás kniha nadchnout nebo rozzuřit? Pokud ano, rubrika Kritiky je tu pro vás.

Prezentujte své práce

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |