Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Pohledy

Na okraji velikého světa

Na okraji velikého světa

Když jsem se vsetínského rodáka Jaroslava Diviše ptal, jak by rád nazval tento rozhovor, navrhl mi něco ve stylu varování, že svými obrázky zamořuje své okolí. Vznikly jich už tisíce, aniž by k nim byla přidána hodnota v podobě DPH. Své práce totiž Jaroslav Diviš rozesílá přinejmenším do celé Evropy v podstatě zdarma. Ne však na neznámé adresy. Má už svůj okruh obdivovatelů, i když žije velice samotářsky v podstatě jen v rodinném kruhu. Přestože trpí například úzkostmi nebo sociální fobií, neusiluje o společenské zařazení mezi invalidní důchodce. Natolik cítí svou vnitřní svobodu jako zavazující, že by jej procentuální vyjádření jeho údajné neschopnosti spíše pobavilo než znejistilo, nechce si však dělat ze společnosti šašky.

celý článek
Některé kresby mě skoro stály život

Některé kresby mě skoro stály život

Nikola Čulík (30 let) absolvoval Akademii výtvarných umění, věnuje se kresbě. V lednu a únoru letošního roku proběhla jeho výstava Život a dílo v Galerii hlavního města Prahy na Staroměstské radnici. Klíčovým projektem výstavy byl cyklus tužkových kreseb s názvem Román, kterej sem napsal. V současnosti vystavuje v Drážďanech. Nikola se léčí ze schizofrenie. V rozhovoru přibližuje, jak je to s radostí z tvoření při těžké psychické nemoci.
celý článek
„Kdo jsem?“ aneb Silvie hledá  svoji identitu

„Kdo jsem?“ aneb Silvie hledá svoji identitu

Silvii jsem poprvé spatřil 9. 12. 1998. Tak jako je tomu v mé praxi skoro pokaždé, zjevila se najednou v mé ordinaci se žádostí o pomoc. Výsledkem mé podpory mělo být zlepšení jejího kontaktu s ostatními lidmi. Domluvili jsme se, že ke mně bude docházet na pravidelná setkání. V průběhu následujících deseti let jsem zažíval Silvii v diametrálně odlišných emočních stavech – od naprosté euforie po hlubokou depresi a přesvědčení, že všichni lidi jsou proti ní.

celý článek
Jak funguje počasí podle   Zdeňka Koška

Jak funguje počasí podle Zdeňka Koška

„V letech 1990 – 1992 jsem se zásluhou osobních problémů dostal do schizoafektivní psychózy, jak můj stav nazvali lékaři. Žil jsem v bludech a fantaziích typu, že řídím celý svět i vesmír a odstraňuji či způsobuji globální problémy lidstva. Svým chováním a jednáním jsem ‚dělal‘ mraky, bouřky, tornáda, lijáky, sněhové bouře, cyklóny, anticyklóny, a to jak v místě bydliště, tak na celém světě.

celý článek
Art brut aneb Duševní nemoc jako brána  do světa imaginace a kreativity

Art brut aneb Duševní nemoc jako brána do světa imaginace a kreativity

„Díky tomu, že se zajímám o art brut, jsem začala věci posuzovat jinak. Změnila jsem názor na to, co je a co není šílenství,“ říká teoretička umění se specializací na art brut Terezie Zemánková, která je vnučkou slavné české autorky art brut Anny Zemánkové. Co se skrývá pod tajemným souslovím art brut? Kdo to byli spiritisté? Jaká je historie vzniku české pobočky sdružení abcd, jehož je Terezie Zemánková spoluzakladatelkou a které usiluje o vytvoření muzea art brut v České republice? Nejen na to jsme se Terezie Zemánkové zeptali.

celý článek
Výstava Ondřeje Rubeše

Výstava Ondřeje Rubeše

Ve spolupráci s o.s. Baobab se konala má první výstava mých obrázků, které dělám z fotek. Používám techniku úpravy v počítačovém grafickém softwaru.

Vernisáž se konala 27.2.2013 od 18:00 v Café Na půl cesty.

Děkuji, že jste se přišli podívat na moje obrázky, poslechnout si živou hru na brumli, a občerstvit se, nebo odpočinout.

Po dalších dvou letech se zde konala i druhá výstava a díla byla vybrána jiná.

Moje díla jsou vidět dobře na mém webu, kde je i možnost jejich zakoupení přes e-shop

Také některá z děl byla vystavena jako prodejní v obchůdku Borůvka na Vyšehradě. Z doslechu je prý kupovali tak půl na půl turisté a Češi.

Přeji jenom příjemné pohledy na moje grafiky

Aktuální díla a informace naleznete na webu autora

celý článek
Výstava

Výstava "Outsider Art - cesty k životu" v galerii Millennium (Praha)

Dne 20. 9. 2012 se konala vernisáž výstavy "Outsider Art - cesty k životu" v pražské galerii Millennium - Tržiště 5/370, kousek od Malostranského náměstí. Přišlo velmi mnoho lidí. Hlavní projev na vernisáži přednesl MUDr. Martin Jarolímek. Projev byl velmi dojemný a lidé se zájmem naslouchali. Pak následovala hudební vložka - skladba na kytaru. Krátký projev přednesl i majitel galerie. Vernisáž i výstava se velmi vydařily a osobně doporučuji výstavu navšívit - koná se do 7. 10. 2012.

celý článek
Zajímavý rozhovor s umělkyní MÚZA: „Shořelo mi spoustu mých prací“

Zajímavý rozhovor s umělkyní MÚZA: „Shořelo mi spoustu mých prací“

Vystudovala jsi fakultu výtvarných umění v Brně. Jaké máš vzpomínky na školu?

Zakončila jsem úspěšně magisterské studium na fakultě výtvarných umění v Brně v roce 2005. Moje diplomka video-performence vlastních autoportrétů s názvem "Ksichty" byla zahrnuta mezi vybranými, vystavenými pracemi v galerii FAVU.Šlo o konečný školní výstup. Zahrnuta jsem byla také mezi ostatními vybranými kolegy v katalogu diplomantů pro rok 2005 i přesto, že jsem za provokativní podání mých obhajob dostala známku 4. Protože jsem už během studia postupně onemocněla těžkým psychickým onemocněním. Ani nevím přesně kdy, poněvadž ataka přicházela velmi pomalu a díky svému bohémskému, pravda říct, i sebedestrukčnímu období na škole jsem příznaky vůbec nerozpoznávala. Nejprve na Ostravské katedře výtvarné tvorby jsem spadla totálně do absolutní sebedestrukce hlavně tvrdým alkoholem. Nyní jsem ráda za to, že jsem toto období přežila!(Ostravští umělci chlastají jako prasata a kdo je největší piják, ten je k  ing.) Tehdy jsem složila v depresi říkačku:

Název:Proboha živého

A:"Zabte ho!"

B:"Koho?"

A:"Syna božího!"

Kdežto v Brně začalo moje studium nevinným dováděním se spolužáky po hospodách. Připadala jsem si v té době jako bychom společně v opojení hráli nějaké divadlo v putykách, kromně kolektivích kocovin jsme se dobře bavili. Každý půl rok byl zakončen klauzurami, což pro nás znamenalo vymyslet nějaký "geniální" nápad a během čtrnácti dnů ho vytvořit, šlo o to kdo najvíce pobaví svým"Uměním"kolegy během obhajob. Zdrojem mé inspirace byla vždy nějaká nešťastná láska.Našla jsem si vždy nějakého zlýho proutníka, jež přitahoval samozřejmě i zátupy jiných žen, jež tito vesměs bohémové automaticky fascinovali.Šílená láska končila kvalitními uměleckými produkty, bohužel ale také sebevražednými sklony.

celý článek
Jak se dělá počasí

Jak se dělá počasí

Zdeněk Košek (*22. 11. 1949, Duchcov). Od roku 1989 je v invalidním důchodu, s výtvarným uměním začal z terapeutických důvodů. Je členem svépomocného sdružení Fokus pečujícího o duševně nemocné, podílí se na vydávání časopisu Zrcadlo. Patří mezi světově známé protagonisty umění "art brut".

celý článek
Tomáš Vaněk - Každá myšlenka je násilím na skutečnosti

Tomáš Vaněk - Každá myšlenka je násilím na skutečnosti

Narodil se v roce 1982 v Teplicích, žije v Praze. Počítačovým manipulacím se věnuje asi tři roky, nijak soustavně, spíš nárazově. Mezi jeho oblíbená témata patří křesťanství, erotika a pornografie. Jak sám říká, je otázka, jakou mají jeho umělecké počiny hodnotu, když je vlastně vytváří počítač. Používá pouze program Photoshop a efekt křivky, jeho výtvory jsou tak jakýmsi kutilstvím na poli počítačové grafiky.

7. srpna 2012 bude zahájena výstava jeho děl v Café Na půl cesty v Praze. Díla tam budou k vidění do konce srpna.

celý článek
starší články

Art Brut pohledy

Výtvarným projevům lidí s psychickým onemocněním věnují pozornost různí specialisté – teoretici umění, galeristé, psychiatři a psychologové, publicisté i další (školení) umělci. Také mnozí autoři děl zařazovaných k art brut o své tvorbě přemýšlejí a skrze ni hledají cestu k sobě i k okolnímu světu. V podrubrice Pohledy najdete rozhovory s autory publikovaných obrazů a kreseb i zamyšlení nad art brut od dalších lidí, kteří k tomuto druhu umění mají co říct.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2022 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |